Wiadomości

Wirtualne zgłoszenia, realne działania. Policja przypomina o Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa

Data publikacji 26.08.2022

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa pozwala bez wychodzenia z domu zgłosić miejsca, które są z rożnych powodów zagrożone. Tylko w czasie wakacji mieszkańcy powiatu świeckiego oznaczyli na mapie ponad 230 zgłoszeń, z których blisko połowa została potwierdzona przez skierowanych w te miejsca policjantów.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa pozwala bez wychodzenia z domu zgłosić miejsca, które są z rożnych powodów zagrożone. Katalog zgłoszeń, które możemy nanieść na KMZB jest bardzo szeroki. Znajdziemy tam możliwość poinformowania między innymi o sytuacjach, które mogą zagrażać spokojnemu i bezpiecznemu wypoczynkowi.

Od początku wakacji na KMZB policjanci ze Świecia odnotowali ponad 230 zgłoszeń. Blisko 50 % z nich zostało potwierdzonych przez funkcjonariuszy skierowanych w zaznaczone miejsca. Większość dotyczyła przekraczania prędkości. Następne w kolejności było spożywanie alkoholu, nieprawidłowe parkowanie, niewłaściwa infrastruktura drogowa oraz grupowanie się nieletnich zagrożonych demoralizacją. Na tej podstawie policjanci ujawniali sprawców, na których nakładali mandaty lub kierowali wnioski o ukaranie do sądu.

Dzięki KMZB każdy przy pomocy komputera lub telefonu z dostępem do Internetu może zaznaczyć na mapie miejsce, w którym dochodzi do łamania prawa. Katalog zgłoszeń obejmuje między innymi takie zagrożenia jak: miejsce niebezpieczne na wodach, poruszanie się po terenach leśnych quadem czy grupowanie się małoletnich zagrożonych demoralizacją. Policjanci nie tylko sprawdzą, czy rzeczywiście we wskazanym miejscu dochodzi do naruszenia przepisów prawa, ale również podejmą działania, aby zagrożenie wyeliminować.

Przypominamy, że KMZB nie służy do zgłaszania pilnej potrzeby interwencji. W tego typu przypadkach należy dzwonić na numery alarmowe.

Powrót na górę strony