Uwaga na Niechronionych Uczestników Ruchu Drogowego - Wiadomości - KPP w Świeciu

Wiadomości

Uwaga na Niechronionych Uczestników Ruchu Drogowego

Data publikacji 10.05.2018

W ostatnich dniach na drogach powiatu świeckiego doszło do kilku niebezpiecznych zdarzeń drogowych z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Policjanci apelują o zwrócenie szczególnej uwagi na pieszych, rowerzystów i motocyklistów.

Na terenie całego kraju trwa cykliczna akcja nosząca kryptonim NURD. Nazwa akcji stanowi skrót nawiązujący do określenia -niechroniony uczestnik ruchu drogowego. Odnosi się ono do wszystkich uczestników ruchu drogowego znajdujących się poza wnętrzem pojazdu, a zatem pieszych, rowerzystów, motorowerzystów, motocyklistów. Są oni szczególnie narażeni na niebezpieczne sytuacje drogowe zwłaszcza w kontakcie -kolizjach z pojazdami. Najczęściej odnotowywanymi naruszeniami, których dopuszczają się piesi są: przechodzenie przez jezdnię w miejscach niedozwolonych, poza wyznaczonymi przejściami; przechodzenie na przejściu, jednak na świetle czerwonym; czy przebieganie przez jezdnię. Po stronie kierujących nagminnym wykroczeniem natomiast jest wyprzedzanie na przejściu dla pieszych i nieustępowanie pierwszeństwa pieszym znajdującym się na przejściu. Sprawcy wykroczeń drogowych tłumaczą się pośpiechem, rozkojarzeniem. Wskazują, że intensywnie świecące słońce ogranicza widoczność. 

W ostatnich dniach na drogach powiatu świeckiego doszło do kilku niebezpiecznych zdarzeń, gdzie kierujący samochodami zagrozili bezpieczeństwu niechronionych uczestników ruchu drogowego. W ubiegłą niedzielę (06.05.2018) w Świeciu na ul. Sienkiewicza kobieta kierująca citronem wykonując manewr skrętu zajechała drogę rowerzyście. W poniedziałek (07.05.2018) w Zdrojewie młody mężczyzna jadąc seatem śmiertelnie potrącił pieszego. Natomiast wczoraj w Świeciu na ul. Mickiewicza kierujący oplem nie ustąpił pierwszeństwa kobiecie na przejściu dla pieszych. 

Policjanci apelują do uczestników ruchu o rozwagę i koncentrację uwagi.

Autor: Agnieszka Żokowska
Publikacja: Joanna Tarkowska